Przyszła prawdziwa jesień. Jak zobaczysz w mieście niską osóbkę opatuloną w „pelerynkę” przeciwdeszczową wielkości spadochronu – to ja. Ale...
Joga łączy ciało i duszę. Joga to nie do końca sport. Joga o nie do końca wiara. Dla mnie to system działań i przekonań, które prowadzą do szczęścia i spokoju ducha. Joga jest dla każdego, kto chce odnaleźć spokój i szczęście. Nie jest tylko dla ludzi giętkich i wysportowanych. Jest dla każdego.
Główne zasady jogi
- W jodze nie ma współzawodnictwa - jest to całkowicie indywidualny sport, w którym nie można porównywać siebie do innych, czy robić czegokolwiek na siłę. Należy być cierpliwym i myśleć o tym, że kiedyś dojdzie się do wymarzonego punktu, ale wiadomo: na to trzeba bardzo dużo czasu. To, że ktoś przychodzi pierwszy raz na zajęcia, czy chwali się czymś, nie znaczy, że ty na siłę także masz to robić. Tu nie ma lepszych i gorszych - każdy ma szansę, ale nie należy jej przyspieszać.
- Powoli wchodź w pozycje i wychodź z nich - nie wolno przyspieszać. Joga to spokojna aktywność, do której trzeba wiele cierpliwości. To nie bieganie, w którym liczy się szybkość. Jeśli masz mało czasu - zrób mniej ćwiczeń, ale poprawnie i spokojnie. Lepiej tak, niż zbyt wiele w zawrotnym tempie. Dzięki temu można uniknąć wszelkich urazów i kontuzji.
- Stosuj jogiczne oddychanie w trakcie ćwiczeń - po to ono jest. Zostało one stworzone specjalnie na potrzeby jogi i jest do niej odpowiednio przystosowane. Przypominam: Wdech, pauza, dłuuuuugi wydech i pauza. Wszelkie asany są dostosowane do tego oddychania.
- Stawiaj sobie wyzwanie, ale nie rób nic na siłę - nie jesteś masochistą, więc nie zadawaj sobie bólu. Postanów sobie coś, ale daj sobie na to czas. Pamiętaj też, że to nie jest jak ze zwykłymi zadaniami: planuję, że zrobię kwiat lotosu 15 sierpnia. Jest 14 to na siłę przyspieszę i się nauczę. Nie da się tak. Jeśli widzisz, że dalej nie potrafisz, daj sobie jeszcze więcej czasu.
- Ćwicz delikatnie, płynnie wchodź w pozycje po kilka razy, zanim zostaniesz w niej na dłużej - wszystko po to, by przygotować ciało do głębokiego rozciągnięcia.
Joga - korzyści płynące z jogi
- Spokój. Dzięki powolności, z której słynie joga, możemy się wyciszyć i uspokoić. Pomaga nam w tym również oddychanie jogiczne, które uspokaja serce oraz dotlenia organizm bardziej niż zwyczajne, płytkie oddychanie.
- Wytrwałość. Joga pokazuje, że do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć, dojrzeć, dotrwać. Trzeba dać sobie czas i wierzyć w siebie. Trzeba mimo wszystko próbować.
- Giętkość. A przy tym wzmocnienie mięśni i stawów. Jest to rozciągnie głębokie, długie i spokojne. Po pewnym czasie ciało przystosowuje się do nowych umiejętności.
- Pozytywne nastawienie. Wynika ono właśnie ze spokoju i dotlenienia organizmu. Wszelkie negatywne emocje ulatują.
Pozostaje ostanie pytanie: jak ćwiczyć jogę? Joga dla początkujących
Spodobało Ci się? Przeczytaj także:
PS2. Pamiętaj, że zawsze możesz zapisać się do mojego newslettera. Poruszam tam tematy planowania, organizacji oraz dobrego życia i polecam różne fajne rzeczy związane z życiem po swojemu > To coś dla mnie! Zapisuję się
Coraz częściej myślę o jodze :)
OdpowiedzUsuńnie myśl - działaj :)
UsuńUwielbiam tego typu ćwiczenia. Rozciąganie i robienie szpagatów to dla mnie przyjemność! Szkoda, że w moim mieście nie ma zajęć z jogi, ale z chęcią poszukam czegoś na internecie :)
OdpowiedzUsuńu mnie są zajęcia, ale raz w tygodniu. Dlatego ćwiczę sama w domu :)
Usuńkiedyś muszę spróbować;)
OdpowiedzUsuńhttp://kataszyyna.blogspot.com/
zacznij już dziś :)
Usuń