Ile razy wściekałaś się, bo znów zabrakło Ci jakiegoś składnika do przygotowania posiłku? A może nie wiesz, co zrobić na obiad? Pytasz o to domowników, a oni za każdym razem odpowiadają: cokolwiek. Wychodzisz na zakupy każdego dnia, bo o czymś zapomniałaś. Później stoisz przy garach przez zdecydowanie zbyt długo. To może wkurzać! Wiesz, że możesz to zmienić i ułatwić sobie życie? Pomoże Ci w tym planowanie posiłków. Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które przyspieszą ten proces.
Planowanie posiłków na tydzień
"Ale ja nie mam czasu na planowanie posiłków!"
Nie masz czasu na kilkuminutowe planowanie posiłków i zrobienie jednorazowych zakupów, tak? Za to na pewno znajdziesz go na codzienne wizyty w sklepach po pojedyncze składniki. A może jednak nie?
Planowanie posiłków na cały tydzień zajmuje o wiele mniej czasu niż codziennie głowienie się "co na obiad". Pomyśl: siadasz raz (najlepiej z całą rodziną) i zapisujesz plan. W tygodniu tylko odhaczasz kolejne posiłki.
"Nie dam rady robić zakupów raz w tygodniu!"
Plan posiłków na tydzień pozwala Ci na ogarnięcie zakupów za jednym razem. Wiem jednak, że niektóre z moich czytelniczek nie mogą dźwigać. Jeśli jesteś w tej grupie - podziel plan na kilka części i rób mniejsze zakupy. Poszczególne listy zakupów robisz w jeden dzień i z głowy.
Planowanie posiłków na tydzień pomoże Ci nie marnować jedzenia. Możesz zaplanować je tak, by zużyć całe produkty. Przykład? Proszę bardzo: gdy zaplanujemy barszcz ukraiński, potrzebujemy kapustę. Nie da się kupić połówki, więc bierzemy całą. Na następny obiad planujemy więc coś, co tę kapustę zawiera (jako surówkę, albo łazanki).
"Planowanie posiłków jest nudne!"
Tygodniowy plan posiłków nie musi być nudny. Możesz wybierać ciekawe przepisy, albo wręcz przeciwnie - takie, które znasz najlepiej i uwielbiasz. Zaplanuj posiłki w taki sposób, by cieszyć się pysznościami, a nie katować idealną dietą.
Chcesz jeść zdrowiej? Zaplanuj sobie na początek jeden zdrowy posiłek dziennie. Z czasem możesz zwiększać tę ilość. Dodatkowo - uwzględnij w planie posiłków więcej warzyw i owoców. Możesz zaplanować przekąski. Dzięki temu nie będziesz przegryzać ciastek, a coś zdrowego (np. jabłko z masłem orzechowym).
"Przy dzieciach nie ma czasu na planowanie posiłków!"
Dzieci są absorbujące. Ale planowanie posiłków dla rodziny sprawdzi się też w tym przypadku. Oprócz oszczędzania czasu na zakupach i wymyślaniu posiłków, oszczędzisz go także podczas gotowania.
Nasz syn niedawno skończył rok, więc wiem, jak trudno gotuje się dla takiego dziecka. Musisz zrobić dwa obiady: dla siebie i dla dziecka. A może jednak nie?
Nasze dziecko je to, co my. Planujemy posiłki w taki sposób, by maluch mógł je jeść (np. zapiekanka warzywna z pulpetami - dla dziecka wystarczy trochę bardziej rozdrobnić na talerzyku). Solimy na talerzu, dzięki czemu unikamy gotowania dwóch osobnych obiadów.
Przeczytaj także > 9 lekcji, które dało mi macierzyństwo
Jak zaplanować obiady na cały tydzień?
Planowanie posiłków - jak zacząć?
Zalety planowania posiłków mogły Cię nie przekonać. Przecież masz małe dziecko, pracę, męża, życie i na pewno nie znajdziesz na to czasu. Tak, wertowanie książek w poszukiwaniu najlepszych pomysłów jest czasochłonne. Wiem o tym i sama robię tak bardzo rzadko. Dlatego tym razem zebrałam dla Ciebie pomysły i sposoby, jak szybko zaplanować posiłki i cieszyć się wolnym czasem.
Jak szybko zaplanować posiłki?
Organizacja w kuchni to podstawa
Dobra organizacja w kuchni oszczędza mnóstwo czasu. W lodówce ułóż na górnej półce produkty, które musisz zużyć w pierwszej kolejności. Resztę posegreguj kategoriami. Gdy otworzysz lodówkę, od razu będziesz wiedziała co masz, bez wyciągania wszystkiego.
Produkty spożywcze przechowywane poza lodówką także powinny być posegregowane. Tak, byś wiedziała gdzie i jakie zapasy posiadasz. Możesz zrobić sobie taką listę poglądową, ale prowadzenie jej zajmuje trochę czasu.
Zacznij od małych kroków
Jak zaplanować posiłki na cały tydzień? Małymi krokami. Na początek zaplanuj tylko obiady. Gdy już się wprawisz, dodaj do tego np. przekąski, albo śniadania. Krok po kroku nauczysz się robić pełny plan posiłków na tydzień. A jeśli nie chcesz - możesz zostać tylko przy obiadach. To też jest w porządku!
Zamiast książek kucharskich - Przepisy.pl
Ta strona to złoto! Naprawdę. Żałuję, że wcześniej o niej nie wiedziałam. Zaczęłam już polecać ją bliskim. Dlaczego? Już Ci opowiadam.
Po pierwsze - przepisy ułożone są kategoriami. Ale nie tylko śniadanie, obiad, kolacja. Są tam m.in. przepisy:
- z określonej ilości składników,
- szybkie,
- tanie,
- podzielone na posiłki (śniadanie, obiad, kolacja, przekąska),
- podzielone na składniki (np. jajka, owoce, ryby),
- influencerów,
- na desery (także z podziałem na mnóstwo podkategorii).
Dzięki temu znalezienie tego, co nas interesuje jest bardzo szybkie i intuicyjne. Jeśli chcesz zjeść orientalną zupę, możesz znaleźć taką kategorię. Nie musisz przeszukiwać wszystkich obiadów.
Po drugie - co masz w swojej lodówce? To funkcja, która mnie zachwyciła. Wpisujesz, co masz, a strona podpowiada Ci przepis. Świetna sprawa, jeśli nie masz pomysłów lub nie chcesz marnować jedzenia.
Po trzecie - możliwość zapisywania w formie PDF. Pobierasz przepis i możesz go wydrukować lub przechowywać na komputerze. Twoje ulubione przepisy są łatwo dostępne.
Po czwarte - tworzenie listy zakupów. W każdym przepisie możesz zaznaczyć, których składników nie posiadasz. Dodajesz je do listy zakupów, którą możesz zapisać w telefonie lub przesłać sobie mailem. Możesz ją także wydrukować.
Planowanie na dwa dni
"Ale przecież jedzenie dwa dni z rzędu tego samego jest nudne!"
To tylko dwa dni. Ileż to jest w kontekście całego życia? Nigdy nie gotuję obiadów na jeden dzień. Najczęściej na dwa, czasem nawet na trzy dni. Wolę jeść dwa dni taki sam obiad, niż każdego dnia tracić czas na gotowanie.
Jest to też ułatwienie, bo plan posiłków na tydzień będzie zawierał 3-4 obiady, a nie siedem. Wiem, jak trudno jest wymyślić, co na obiad!
Również inne posiłki możesz gotować w większej ilości. Wytrawne naleśniki na kolację? Zrób więcej i na śniadanie zjedz na słodko. Możesz ugotować ciecierzycę do obiadu, a następnego dnia dodać ją do sałatki na lunch. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasu.
Podsumowanie - jak szybko zaplanować posiłki?
Mam nadzieję, że te 4 sposoby pokazały Ci, że planowanie posiłków może być szybkie i przyjemne.
Dzięki planowaniu posiłków:
✔️ oszczędzasz czas,✔️ nie marnujesz jedzenia,
✔️ robisz zakupy raz w tygodniu,
✔️ robisz zakupy raz w tygodniu,
✔️ jesz zdrowiej,
✔️ spędzasz mniej czasu w kuchni,
✔️ spędzasz mniej czasu w kuchni,
✔️ gotujesz i dla siebie, i dla dziecka.
Żeby planować posiłki szybciej:
✔️ zadbaj o odpowiednią organizację w kuchni,
To jak - zaczynasz planować posiłki?
Wpis powstał we współpracy z Przepisy.pl.
Bardzo fajny i przydatny artykuł.
OdpowiedzUsuńCieszę się :)
UsuńCzasami planuję posiłki, ale zazwyczaj działam na spontanie i dopieram posiłki do tego, co jest w lodówce, ewentualnie dokupuję brakujące składniki :D
OdpowiedzUsuńJeśli tak Ci wygodnie - to super :)
Usuń