POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

  • 1
    NEWSLETTER
    Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
    Czytaj więcej
  • 2
    WSPÓŁPRACA
    Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
    Czytaj więcej
  • 3
    COPYWRITING
    Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
    Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

3 ekologiczne i skuteczne sposoby sprzątania, z którymi oszczędzisz pieniądze

Odbiciem w lustrze przedstawiające 3 ekologiczne środki do sprzątania.

Ekologiczne sprzątanie domu to mój cel, do którego zaczęłam intensywniej dążyć w tym roku. Miałam już do tego przymiarki, ale skończyło się na wykorzystaniu minimum sposobów. Niedawno odkryłam kilka nowych sposobów i chcę się nimi z Tobą podzielić. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego ekologiczne sprzątaniu domu jest lepsze od używania chemii?
  2. Jak sprzątać mieszkanie bez chemii?
    1. Ekologiczne środki czystości - dlaczego warto z nich korzystać?
    2. Jak zrobić ekologiczne środki czystości? 
    3. Ekologia i oszczędzanie pieniędzy w jednym, czyli środki czystości DIY
  3. Skuteczne sposoby i triki na ekologiczne sprzątanie domu
    1. Kwasek cytrynowy do sprzątania domu
      1. Kwasek cytrynowy - zastosowanie w domu
      2. Ile kwasu cytrynowego na litr wody, czyli jak przygotować roztwór do sprzątania?
      3. Kwasek cytrynowy do odkamieniania
    2. Ocet spirytusowy do sprzątania
      1. Co można czyścić octem?
      2. Czego nie można czyścić octem?
      3. Jak rozcieńczyć ocet wodą? Jaki ocet wykorzystać do sprzątania?
    3. Ścierka uniwersalna Vileda Actifibre
      1. Jak korzystać z fioletowej ściereczki Vileda?
      2. Do czego służy fioletowa ścierka Vileda Actifibre?
      3. Ścierki Vileda - gdzie można je kupić?
  4. Podsumowanie

Ekologiczne sprzątanie mieszkania - dlaczego wolę je od chemii?

Niedawno podczas sprzątania miałam takie przemyślenia:
skoro nie pozwalam czegoś dotykać dziecku, bo jest niebezpieczne, to dlaczego sprzątam tym np. łazienkę, w której później ono przebywa? 

Tak mi to utkwiło w głowie, że zaczęłam szukać większej liczby pomysłów na ekologiczne sprzątanie mieszkania. Po drodze trafiłam na sposób czyszczenia piekarnika bez użycia chemii. Naczytałam się wtedy kart charakterystyk różnych produktów do czyszczenia piekarnika i autentycznie się wystraszyłam. Na co dzień się okropnie trujemy! Akurat płynu do piekarnika nie mieliśmy, ale CIF czy Domestos już tak. One także są szkodliwe i niebezpieczne.

Nie zdziwi Cię więc, dlaczego wolę naturalne sprzątanie domu od korzystania z chemii. Ekologiczne sprzątanie jest:
  • zdrowsze dla ludzkiego organizmu,
  • bezpieczniejsze dla dzieci (wolę, żeby moje dziecko lizało lustro umyte samą wodą niż chemią),
  • tańsze (niżej znajdziesz porównanie cen różnych produktów).

Jak sprzątać ekologicznie?

Tym, jak sprzątać ekologicznie, zainteresowałam się już dawno. Od parunastu miesięcy korzystam z ekologicznego środka czystości, którym czyszczę blaty, umywalkę i wiele innych powierzchni. Później dowiedziałam się od przyjaciółki, jak można ekologiczne odkamienić czajnik. Znalazłam także sposób na wyczyszczenie piekarnika bez użycia chemii. Ciągle szukam cały czas kolejnych rozwiązań, które pozwolą nam sprzątać w pełni ekologicznie. Czy nam się to uda? Zobaczymy!

Dlaczego warto stosować ekologiczne środki czystości?

Nigdy nie miałam sterylnych warunków w mieszkaniu, bo żadna skrajność nie jest zdrowa. Zanim pojawiło się dziecko, wprowadziłam już wiele ekologicznych rozwiązań w domu, np. dzbanek filtrujący, woreczki wielorazowe na owoce i warzywa czy koszyk na zakupy. Jednak sprzątaniem tak na poważnie przejęłam się, dopiero gdy maluch zaczął się przemieszczać. Dzieci uwielbiają lizać wszystko, dotykać, a później wkładać ręce do buzi. Jak więc mogłabym umyć podłogę środkiem chemicznym, a później wpuścić na nią kilkumiesięcznego bobasa? Ekologiczne produkty do sprzątania (najlepiej robione samodzielnie z tego, co przeważnie mamy w kuchni) są bezpiecznie dla dzieci, a co za tym idzie - dla nas także. 

Nadmiar chemii podrażnia oczy, skórę i drogi oddechowe. Nie raz kaszlałam podczas mycia prysznica chemią. A okazało się, że zamiast stosować silnie czyszczące środki chemiczne, wystarczy ściągać po każdym myciu wodę z szyb oraz regularnie myć kabinę za pomocą środka, który znajdziesz w dalszej części artykułu. Szyby są tak samo czyste, jak po tamtej chemii. Tak samo w przypadku odkamieniania czajnika. Na chemicznym odkamieniaczu była informacja, by kilka razy zagotować wodę i wylać, żeby nic nie zostało w czajniku. Czyli odkamieniacz jest dla nas niebezpieczny (a wsypujemy go do czajnika, z którego pijemy wodę!). Oprócz tego marnujemy masę wody na wielokrotne płukanie go. A można to zrobić inaczej. Wskazówkę znajdziesz w pierwszym sposobie na ekologiczne sprzątanie.

Sama widzisz, że ekologiczne środki czystości są bezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Nie ma ryzyka, że dziecko zrobi sobie krzywdę, gdy przez przypadek dostanie się do szafki ze środkami do sprzątania. Oprócz tego domowe środki czystości są tańsze, więc to świetny sposób na oszczędzanie. W niektórych przypadkach to będą groszowe kwoty, a w innych - nawet dziesiątki złotych rocznie. 

No dobrze, wszystko fajnie, ale jak zrobić naturalne środki czystości? Kiedy w ogóle znaleźć na to czas?

Ekologiczne środki czystości - jak je przygotować?

Przygotowanie domowych i ekologicznych środków czystości nie pochłania dużo czasu. W niektórych przypadkach różnica między stosowaniem gotowca, a eko-środka jest niezauważalna, a w innych w ogóle jej nie ma. Może też okazać się, np. podczas odkamieniania czajnika, że czyszczenie pójdzie o wiele szybciej.

Zanim przygotujesz domowe środki do sprzątania, musisz dowiedzieć się, co to są ekologiczne środki czystości. Według definicji to takie środki czystości, które nie mają w swoim składzie:
  • chemicznych detergentów,
  • niebiologicznych dodatków,
  • fosforu,
  • chloru,
  • środków petrochemicznych,
  • sztucznych substancji zapachowych,
  • innych składników, które zatruwają ludzki organizm oraz środowisko.

Ekologiczne środki czystości - zrób je sama i zaoszczędź pieniądze

Zrobienie ekologicznych środków do sprzątania jest banalnie proste. Przepis na pastę sodową, którą skutecznie wyczyścić np. piekarnik, znajdziesz tutaj > Jak zrobić pastę z sody oczyszczonej?. A poniżej dowiesz się, jak zrobić ekologiczne środki czystości z octu oraz kwasku cytrynowego. Pokażę Ci krok po kroku, jak zrobić domowy płyn do czyszczenia różnych powierzchni oraz skuteczny odkamieniacz. Oprócz tego mam dla Ciebie jeszcze jeden ekologiczny sposób sprzątania domu, który znacznie ułatwi Ci codzienność. Sprawdź niżej, jak sprzątać mieszkanie bez chemii!

Ekologiczne sprzątanie - skuteczne sposoby i triki

Mam dla Ciebie trzy skuteczne sposoby na ekologiczne sprzątanie mieszkania. Dzięki nim zaoszczędzisz pieniądze!

Kryształki na szybie - kwasek cytrynowy do sprzątania.

Kwasek cytrynowy do sprzątania - jak go wykorzystać?

Rozsypany kwasek cytrynowy do odkamieniania czajnika.

1. Kwasek cytrynowy

Kwas cytrynowy (inaczej nazywany kwaskiem cytrynowym) jest organicznym związkiem chemicznym. Zalicza się go do kwasów AHA (alfa-hydrokwasów). Oznacza to, że jest to substancja naturalna. A jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że można go wykorzystać do sprzątania!

Czy kwasek cytrynowy jest bezpieczny dla zdrowia? Oczywiście! Naturalnie występuje w różnych warzywach i owocach. Można go znaleźć także w komórkach ludzkiego ciała. W składach produktów spożywczych kryje się pod symbolem E330 (widzisz? "E" to nie tylko chemia!). Jest wykorzystywany jako konserwant oraz regulator kwasowości. Znajdziemy go także w kosmetykach oraz środkach do sprzątania. Nie jest rakotwórczy.

Co można czyścić kwaskiem cytrynowym?

No dobrze, ale co można czyścić kwaskiem cytrynowym? Od kilku miesięcy wykorzystuję go do odkamieniania czajnika. Czy kwasek cytrynowy rozpuszcza kamień? Tak! Efekt po wyczyszczeniu czajnika jest taki sam jak po użyciu chemicznego odkamieniacza. Przy czym nie trzeba wielokrotnie płukać czajnika i marnować wody.

Kwasek cytrynowy - zastosowanie w domu

Co jeszcze można czyścić za pomocą kwasu cytrynowego? Sama chętnie wypróbuję kwasek do wyczyszczenia:
  • osadu po kawie i herbacie na naczyniach,
  • kamienia z armatury łazienkowej i kuchennej,
  • brodzika i umywalki. 
Można go jeszcze wykorzystać do białego prania, czyszczenia dłoni z plam z buraka, czyszczenia mikrofali i nabłyszczania naczyń.

Czy sprzątanie kwaskiem cytrynowym się opłaca? 20 gramów kwasu cytrynowego kosztuje ok. 1,5 - 2,5 zł. Odkamieniacz do czajnika kosztuje ok. 2 zł za 20 g. Różnica nie jest duża, ale pamiętaj o tym, że przy chemicznym środku zużywasz o wiele więcej wody.

Jak zrobić roztwór kwasku cytrynowego?

Do sprzątania łazienki i kuchni należy przygotować roztwór kwasku cytrynowego. Możesz zrobić go np. od razu w wannie, którą chcesz wyczyścić lub w osobnej miseczce. 

Jak zrobić roztwór kwasku cytrynowego? 2 łyżki kwasku cytrynowego (czyli jedno opakowanie 20 g) rozpuść w 500 ml wody. A ile kwasu cytrynowego użyć na litr wody? Będziesz potrzebować dwóch opakowań kwasku cytrynowego, czyli 40 g. 

Kwasek cytrynowy można zamienić także na cytrynę. Ile kwasku cytrynowego to jedna cytryna?
  • 1 łyżka wyciśniętego soku z cytryny to mniej więcej tyle samo, co 1/4 łyżeczki kryształków kwasu cytrynowego. 
  • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego to 4 łyżki soku z cytryny.

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym - proporcje

Ile kwasku cytrynowego do odkamieniania czajnika? Tutaj odpowiedź jest prostsza. Wsypuję jedną saszetkę kwasku cytrynowego (20 g) do czajnika i zalewam wodą do oznaczenia "max". Gotuję wodę, daję jej wystygnąć w czajniku i potem wylewam. Gotowe. 

Woda na lustrze i kryształki.

Spray z octem do czyszczenia rozpylony na lustrze.

2. Ocet do sprzątania

Moim hitem ostatnich kilkunastu miesięcy jest ocet do sprzątania. Na początku czyściłam nim tylko blaty w kuchni, ale z czasem zaczęłam wykorzystywać go do większej liczby powierzchni. 

Do czego wykorzystać ocet w sprzątaniu?

Ocet do sprzątania można wykorzystać do wyczyszczenia:
  • podłóg (tych, które są zrobione z kafelków),
  • zlewu kuchennego,
  • umywalki, brodzika itp.,
  • różnego rodzaju szyb i luster,
  • toalety.
Sama korzystam z octu do czyszczenia zlewu, kuchenki, umywalki, brodzika, toalety, blatów w kuchni oraz szyby w piekarniku. Do szyb i luster korzystam ze ściereczki Vileda (pisałam o niej tutaj: 4 patenty ułatwiające domowe życie), więc nie potrzebuję octu. Na mycie podłóg mam inny sposób, ale o nim dopiero w kolejnym wpisie.

Czego nie można myć octem?

Zanim weźmiesz do ręki ocet spirytusowy do czyszczenia, musisz dowiedzieć się, czego nie czyścić octem. Dzięki temu nie zniszczysz cennych przedmiotów i powierzchni. Czego nie można myć octem?
  • powierzchni z naturalnego kamienia,
  • ekranów,
  • powierzchni żelazka,
  • drewnianych podłóg i mebli,
  • gumowych elementów.
Wiesz już, do czego możesz wykorzystać ocet. Zastanawiasz się pewnie, czy ocet do sprzątania śmierdzi? Przez chwilę jest mocno wyczuwalny. Po kilku minutach się ulatnia. Jeśli chcesz, by był przyjemniejszy, możesz zalać skórki po cytrynie lub pomarańczy octem i zostawić na co najmniej kilka dni w lodówce, albo dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego do wody i octu do czyszczenia. Przepisy znajdziesz niżej.

W sklepach możesz kupić gotowy preparat na bazie octu. Nie polecam ich, bo po prostu przepłacisz:
  • ocet do sprzątania np. w Auchan kosztuje ok. 19 zł za 750 ml,
  • zwykły ekologiczny środek do sprzątania kuchni - 11 zł za 500 ml.
Dla porównania ocet spirytusowy w zwykłym markecie kosztuje ok. 2,5 zł za 500 ml. Jest różnica, prawda? A tym bardziej że gdy przygotujesz płyn z octem do sprzątania, będziesz miała go jeszcze więcej, więc ta cena będzie jeszcze niższa w przeliczeniu na litr. Jak zrobić ocet do sprzątania?

Jaki ocet do sprzątania? Jak go rozcieńczyć?

Do sprzątania potrzebujesz zwykły ocet spirytusowy, który znajdziesz w sklepach spożywczych. By przygotować preparat do sprzątania potrzebujesz:
  • ocet,
  • wodę,
  • opcjonalnie: skórki pomarańczy lub mandarynki/olejek eteryczny.
Warto mieć także butelkę z atomizerem, który potem ułatwi Ci sprzątanie.

Przepis 1. Ocet z wodą

Jak rozcieńczyć ocet do sprzątania? Wystarczy, że wlejesz do butelki lub innego pojemnika tyle samo octu i wody. Czyli jeśli wlewasz 250 ml octu, to dolewasz do niego 250 ml wody. I gotowe. Tak przygotowany ocet sprawdzi się do czyszczenia łazienki i kuchni. 

Przepis 2. Zapachowy ocet z wodą z olejkiem eterycznym

Chcesz przygotować pachnący ocet z wodą do sprzątania? Wystarczy, że do roztworu z przepisu 1. dodasz kilka kropel olejku eterycznego. Polecam pomarańczowy.

Przepis 3. Cytrusowy ocet z wodą ze skórkami

Cytrusowy ocet do czyszczenia przygotowujemy zupełnie inaczej. Wrzuć do słoika skórki od cytryny lub pomarańczy i zalej je octem. Zostaw tak na co najmniej kilka dni (a nawet tygodni). Po tym czasie możesz przygotować roztwór. 

Ile octu do wody dodać? Polecam najpierw przelać ocet przez sitko o naprawdę drobnych oczkach, by pozbyć się z niego zanieczyszczeń, które mogłyby zapchać atomizer. Sprawdzić, ile octu uzyskałaś i dolej taką samą ilość wody. Przykładowo, jeśli w słoiku miałaś 100 ml octu, dodaj do niego 100 ml wody. I gotowe.

Fioletowa ścierka uniwersalna Vileda do sprzątania.

3. Vileda Actifibre ścierka uniwersalna

Ścierka Vileda zmieniła moje życie już dawno. Pierwszym moim zakupem już kilka lat temu, była żółta ścierka do okien (pisałam o niej tutaj > Magiczna ściereczka do okien Vileda). Niedawno trafiłam na zupełnie inną ściereczkę, która ma o wiele szersze zastosowanie. I za to właśnie ją uwielbiam!

Vileda fioletowa - jak używać?

Vileda Actifibre ścierka uniwersalna - jak sama nazwa mówi - nadaje się do czyszczenia wielu różnych powierzchni. Jednak zanim zaczniesz nią cokolwiek robić, musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy:
  • przed pierwszym użyciem trzeba ją porządnie wypłukać,
  • po użyciu warto ją równo rozwiesić dokładnie tak, jak będzie wyglądać poskładana,
  • gdy ścierka Vileda fioletowa wyschnie, robi się sztywna,
  • jeśli chcesz z niej znów skorzystać, po prostu ją zmocz. 
Z fioletowej ściereczki Vileda korzystamy bez użycia chemii i jakichkolwiek detergentów. Nie da się z niej korzystać na sucho (chyba że do wchłonięcia rozlanej wody). 

Vileda ścierka fioletowa - do czego można ją wykorzystać?

Do czego służy fioletowa ścierka Vileda? Jest ona na tyle uniwersalna, że można ją wykorzystać do wielu różnych celów:
  • wyczyszczenia stolika dziecięcego do karmienia,
  • wytarcia blatów,
  • wyczyszczenia kranów i całej armatury,
  • mycia szyb i luster (także piekarnika),
  • mycia kuchenki,
  • wchłonięcia rozlanych płynów.
Na razie znalazłam dla niej takie zastosowania. Na co dzień korzystamy z naszej jednej sztuki do wycierania blatów oraz stolika Małego Człowieka. Dokupię więcej sztuk i oznaczę je sobie, by móc wykorzystywać je także do innych celów.

A jak doprać brudne ścierki? Osobiście nie skupiam się na tym, by nie miały żadnych plam. Regularnie wrzucam ścierki Vileda do pralki. Piorę z płynem do prania w 30 stopniach.

Gdzie można kupić ściereczki Vileda?

Vileda ścierka fioletowa jest dostępna w Rossmannie oraz przez internet w wielu różnych sklepach. Naszą kupiłam właśnie stacjonarnie. Ceny wahają się od 11 do 16 złotych za sztukę. 

Dlaczego uważam, że warto ją mieć? Bo jest ekologiczna i:
  • nie trzeba do niej żadnej chemii,
  • nie generuje śmieci (oprócz folii, w którą jest zapakowana),
  • można ją prać,
  • jest wielorazowa.
A do tego jest stosunkowo tania. Oczywiście jak za ścierkę to dużo pieniędzy. Ale biorąc pod uwagę fakt, że nie trzeba do niej żadnego środka czyszczącego i jest wielorazowa - wychodzi o wiele korzystniej. Z żółtej Viledy do okien korzystałam jakieś 4 lata, zanim wymieniłam ją na nową.

Uff, to już wszystkie sposoby na ekologiczne i skuteczne sprzątanie domu. Znałaś te sposoby? A może któryś był dla Ciebie nowy? Daj znać w komentarzu!

Trzymaj się ciepło i do zobaczenia!

Spodobało Ci się? Przeczytaj także:


PS. Zajrzyj na mój Instagram. Tam pokazuję więcej fajnych rzeczy! > @kocipunktwidzenia

PS2. Pamiętaj, że zawsze możesz zapisać się do mojego newslettera. Poruszam tam tematy planowania, organizacji oraz dobrego życia i polecam różne fajne rzeczy związane z życiem po swojemu > To coś dla mnie! Zapisuję się

Komentarze

  1. Świetny post! Octu unikam ze względu na zapach. Po prostu zabija mnie ;) Za to ściereczkę Vileda i kwasek cytrynowy jutro kupię :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Wszystkie Twoje słowa motywują mnie do dalszego działania. Jeśli blog Ci się spodobał, koniecznie zaobserwuj i bądź na bieżąco!