POZNAJMY SIĘ!
Mam na imię Klaudia i jestem mamą, żoną, przedsiębiorczynią… a przede wszystkim sobą! Znam swoje wartości, wiem, w jakim kierunku zmierzam i jestem ważna dla samej siebie. Dlatego dbam o siebie na co dzień, a nie tylko od święta. Chcę Ci pokazać, jak możesz to zrobić! Ale tak bez spiny. To miłe miejsce. Pokazuję Ci mój punkt widzenia oraz dostępne opcje, a działanie należy do Ciebie (o ile tego właśnie chcesz!). Oprócz tego znajdziesz tu różne sposoby ułatwiania sobie życia, recencje książek, seriali i podcastów oraz treści o endometriozie i minimalizmie. Zrób sobie coś pysznego do picia i zapraszam do czytania!
CO MOGĘ DLA CIEBIE ZROBIĆ!
Chcesz bym pisała dla Ciebie? Nie ma problemu! Jestem copywriterką z doświadczeniem. Specjalizuję się w artykułach blogowych na temat dbania o siebie, rozwoju osobistego oraz macierzyństwa. Piszę także na inne tematy. Chętnie przygotuję treści do sklepu internetowego, na Landing Page oraz do newslettera. Piszę także teksty we współpracy z markami (Poster Store, Bee.pl). Chcesz ze mną współpracować? Napisz do mnie na blog@kocipunktwidzenia!

JAK MOGĘ CI POMÓC?

  • 1
    NEWSLETTER
    Zapisz się, by otrzymywać dwutygodnik, w którym pokazuję, jak odzyskać czas dla siebie i żyć w zgodzie ze sobą.
    Czytaj więcej
  • 2
    WSPÓŁPRACA
    Chcesz, bym napisała o Twojej firmie lub produkcie na blogu? Kliknij tu, by poznać szczegóły!
    Czytaj więcej
  • 3
    COPYWRITING
    Chcesz, bym pisała dla Ciebie? Kliknij tu i poznaj szczegóły!
    Czytaj więcej

ZACZNIJ CZYTAĆ TUTAJ

Przeczytaj najnowsze wpisy!

Jak pozbyć się nawracającej infekcji intymnej? | Endometrioza a infekcje intymne

Dziewczyna trzyma serduszko z dłoni przy okolicach intymnych.

Choruję na endometiozę IV stopnia. Jakby tego było mało, praktycznie kilka razy w roku miałam infekcje intymne, które ciągle i ciągle powracały. Miałam już dość. W końcu zmieniłam kilka swoich nawyków i zadbałam o odpowiednią profilaktykę. Od pół roku mam spokój. Jak to zrobiłam? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

W tym wpisie odpowiadam na pytania:

  1. Jak pozbyć się nawracającej infekcji intymnej?
  2. Jakie są ich przyczyny?
  3. Jakie są objawy infekcji intymnych?
  4. Jak leczyć infekcje intymne? Leki oraz domowe sposoby
  5. Jak im zapobiegać?
  6. Czy endometrioza ma wpływ na infekcje intymne?

Jak pozbyć się nawracającej infekcji intymnej?

Pierwszą infekcję intymną miałam jeszcze jako nastolatka. A potem było tylko gorzej. Problem pojawiał się kilka razy w roku. Już po 20. urodzinach podczas każdej wizyty u ginekologa dostawałam leki na infekcje intymne. Pomagały, a potem znów wszystko wracało. Miałam już dość.

Nawracające infekcje intymne potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Swędzenie, pieczenie, a nawet ból to nie są przyjemne objawy. Żeby skutecznie się ich pozbyć, musiałam odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd się biorą?

Skąd się biorą infekcje intymne?

Samo leczenie infekcji intymnych nic nie da, jeśli nie będziesz znać ich przyczyny. Co z tego, że wydasz krocie na leki, przyjmiesz wszystkie, jak czynniki ryzyka nadal będą obecne w Twoim życiu? Tak właśnie było ze mną. Dopiero gdy miałam naprawdę dość (i było mi szkoda kolejnych pieniędzy na leki, które zadziałają tylko na chwilę), zaczęłam się interesować przyczynami częstych infekcji intymnych.

Częste infekcje intymne – przyczyny

Najczęstsze przyczyny infekcji intymnych to:

  • zaburzenia hormonalne (np. w ciąży, przy endometriozie),
  • nieprawidłowe podcieranie się po załatwianiu potrzeb fizjologicznych,
  • niewłaściwa higiena okolic intymnych,
  • palenie papierosów,
  • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca,
  • nietrzymanie moczu, stolca,
  • zmiany pH błony śluzowej pochwy, np. podczas miesiączki,
  • bielizna ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów,
  • częste zmiany partnerów seksualnych bez zabezpieczenia się prezerwatywą,
  • współżycie z osobami, które aktualnie przechodzą infekcje intymne (tak, mężczyźni też mogą je mieć!).

Jak widzisz, przyczyn jest mnóstwo.

Często słyszę, że nie można siadać na toalecie publicznej, bo można się czymś zarazić. A okazuje się, że nie jest to zbyt częsta przyczyna infekcji intymnych. Zamiast tego (bo uwierz mi, że korzystanie z toalety na tzw. Małysza może przynieść o wiele gorsze konsekwencje niż infekcja intymna) skup się na tym, co możesz zmienić już teraz.

Po czym poznać infekcje intymne?

No dobrze, ale skąd masz wiedzieć, że w ogóle masz do czynienia z infekcją intymną? Wystarczy, że będziesz obserwować swoje ciało. Wszelkie odstępstwa od normy powinny Cię zaniepokoić. Na co konkretnie zwracać uwagę?

Przeczytaj także > Dziennik Obserwacji Organizmu - zrób coś dobrego dla swojego zdrowia

Infekcje intymne – objawy

  • swędzenie i/lub pieczenie okolic intymnych (pochwy, warg sromowych),
  • ból podczas współżycia,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • zaczerwienienie pachwin, odbytu, warg sromowych,
  • nieprawidłowa wydzielina (biała, szara, grudkowata).

Infekcje intymne – leczenie

Zaobserwowałaś któryś objaw? Zastanawiasz się, co kupić w aptece na infekcje intymne? Nie pędź tak! Zacznij od wizyty u ginekologa lub w laboratorium. Najlepiej zrób badania, które potwierdzą infekcję i określą jej rodzaj. Wtedy otrzymasz leki, które na pewno Ci pomogą. Źle dobrane leki nie dadzą efektów. Niepotrzebnie wydasz pieniądze.

Co na infekcje intymne?

Co w takim razie wybrać na infekcje intymne, jeśli musisz zaczekać na wizytę? Okazuje się, że w aptece możesz kupić test, który pomoże Ci określić rodzaj infekcji. Wtedy też możesz poprosić farmaceutkę o leki na infekcje intymne, które są dostępne bez recepty. Ale pamiętaj, że nawet jeśli to zrobisz, warto odwiedzić ginekologa i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku oraz czy samodiagnoza była słuszna.

Domowe sposoby na infekcje intymne

Czekasz na wizytę, ale ból i swędzenie są okropne? Możesz sobie pomóc także w domu. Jest kilka sposobów domowego leczenia infekcji intymnych i żaden z nich nie polega na wkładaniu czosnku do pochwy (a i takie sposoby niestety widziałam).

Jak zwalczyć infekcje intymne w domu?

  • przestań współżyć aż do czasu całkowitego wyleczenia infekcji,
  • zadbaj o prawidłową higienę (więcej na ten temat przeczytasz w części o profilaktyce),
  • śpij bez bielizny,
  • ogranicz korzystanie z wkładek lub zmieniaj je bardzo często,
  • noś przewiewne ubrania,
  • zrezygnuj z cukru.

Zamiast co kilka-kilkanaście tygodni zastanawiać się, jak szybko pozbyć się infekcji intymnych, zadbaj o ich profilaktykę.

Infekcje intymne – jak zapobiegać?

Niektóre z domowych sposobów na infekcje intymne mogą wydawać Ci się dziwne. Co ma cukier do infekcji? Jakie majtki nosić? Co z wkładkami higienicznymi? Już Ci wszystko wyjaśniam!

Infekcje intymne – profilaktyka

Żeby zapobiec infekcjom intymnym powinnaś:

  • zadbać o prawidłową higienę,
  • korzystać z prezerwatyw, szczególnie jeśli zmieniasz partnerów seksualnych,
  • zadbać o higienę po współżyciu,
  • wybierać bieliznę z naturalnych tkanin,
  • stosować odpowiednią dietę,
  • zaszczepić się przeciw HPV,
  • wykonywać regularne badania cytologiczne (najlepiej raz do roku!),
  • zdiagnozować i leczyć choroby przewlekłe, np. cukrzycę.

A teraz rozłóżmy to wszystko na części pierwsze.

Prawidłowa higiena okolic intymnych

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego. A jednak! Mnie zajęło to niecałe 25 lat. Mam nadzieję, że Tobie mniej. Jak dbać o higienę okolic intymnych?

  • po pierwsze: codzienne podmywanie (najlepiej samą wodą lub wodą z delikatnym płynem do higieny intymnej w niewielkiej ilości),
  • po drugie: właściwe podcieranie się (od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie, by nie przenosić bakterii kałowych do pochwy).

Możesz także wycierać okolice intymne zawsze czystym ręcznikiem lub wykorzystać do tego celu coś jednorazowego, np. papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy ręcznik papierowy.

Infekcje intymne a wkładki higieniczne

Czego to ja się nasłuchałam o wkładkach. Trzeba nosić je ciągle, żeby nie wybrudzić bielizny…

A wydawało mi się, że to po właśnie są majtki, żeby ewentualna wydzielina zatrzymywała się na nich. Ale co ja się tam znam?

Z wkładek higienicznych korzystam sporadycznie. Jeśli ciągle zastanawiasz się, dlaczego infekcje intymne nawracają, w pierwszej kolejności zrezygnuj z wkładek. Z czasem wydzieliny będzie mniej, a Ty odetchniesz z ulgą.

A jeśli naprawdę musisz stosować wkładki, wymieniaj je bardzo często, co maksymalnie 4 godziny. Rób to umytymi dłońmi!

Infekcje intymne po stosunku

Podczas stosunku warto korzystać z prezerwatyw, nawet jeśli stosujesz jeszcze inną metodę antykoncepcji. To szczególnie ważne, jeśli często zmieniasz partnerów seksualnych lub Twój partner także ma skłonności do infekcji intymnych. Prezerwatywa sprawi, że nikt od nikogo się nie zarazi.

Po stosunku warto skorzystać z toalety, a później się podmyć.

Infekcje intymne a bielizna

Wiem, że koronkowa bielizna i stringi są seksowne. A wiesz, co nie jest seksi? Infekcje intymne. 

Najlepsze dla nas są bawełniane majtki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by miały ozdobną koronkę, jakiś ładny wzorek. Bielizna musi być luźna i przewiewna.

Pomyśl chwilę, czy wolisz nosić śliczne, sztuczne stringi i męczyć się z infekcjami, czy nosić ładną bawełnianą bieliznę i mieć spokój? Dla mnie decyzja jest prosta.

Dodatkowo polecam spać bez bielizny w luźnej piżamie lub koszuli nocnej. Okolice intymne się „przewietrzą”. Pamiętaj, że najlepsze środowisko do namnażania bakterii i grzybów jest ciepłe i wilgotne. Czyli takie, gdy masz na sobie majtki, szczególnie z wkładką higieniczną.

Infekcje intymne a cukier

Co ma cukier do infekcji intymnych? Bardzo dużo, szczególnie do infekcji grzybiczych.

Pomyśl przez chwilę, jak robisz rozczyn drożdży. Najlepiej rosną, gdy mają trochę cukru, prawda? A wiesz, że drożdże to grzyby? No właśnie. To teraz wyobraź sobie, że dokarmiasz swoją infekcję intymną grzybiczą batonikami, ciasteczkami, słodzoną herbatą itd.

Jeśli borykasz się z nawracającymi infekcjami, koniecznie odstaw cukier. Najlepiej całkowicie, przynajmniej do czasu wyleczenia infekcji.

Przeczytaj także > Endometrioza a dieta - co jeść, czego unikać? Czy dieta pomaga przy endometriozie IV stopnia?

Infekcje intymne przy antykoncepcji hormonalnej

Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej dowiedz się, czy może zwiększać ona ryzyko infekcji. Tak jest chociażby w przypadku wkładki domacicznej (sama ją mam). Jeśli w Twoim przypadku też ryzyko się zwiększa – koniecznie zadbaj o wzmożoną profilaktykę.

Przeczytaj także > Wkładka domaciczna - pierwsze wrażenia | #endorelacja

Infekcje intymne a miesiączka/okres

Podczas okresu bakterie mają idealne środowisko do namnażania się. Jeśli korzystasz z podpasek, jest ciepło, wilgotno… Nie mówię, że masz z nich zrezygnować, bo sama także korzystam właśnie z podpasek. Ale pamiętaj o częstym wymienianiu ich, regularnym podmywaniu się i myciu rąk przed i po skorzystaniu z toalety.

U mnie ważną kwestią była też wymiana zwykłych podpasek na „ekologiczne”, czyli bawełniane (jednorazowe). W przypadku zwykłych podpasek, po kilku dniach wszystko mnie piekło i swędziało. Teraz tego problemu nie ma. Wiem, że są droższe, ale te kilka złotych na paczce opłaca mi się bardziej, niż leczenie za stówę kilka razy do roku. No i komfort oczywiście jest większy.

Jeśli korzystasz z kubeczka menstruacyjnego, pamiętaj o wyparzaniu go oraz o aplikowaniu go czystymi dłońmi. Podczas stosowania kubeczka ryzyko infekcji jest mniejsze, bo krew jest zatrzymywana w środku i nie utlenia się.

Przeczytaj także > Kubeczek menstruacyjny, wkładka domaciczna i karmienie piersią | #endorelacja

Dlaczego infekcje intymne nawracają?

Jeśli stosujesz wszystkie te porady, a infekcje intymne nadal nawracają, udaj się do ginekologa i porozmawiaj z nim na ten temat. Może okazać się, że w Twoim przypadku problem jest bardziej złożony i będzie trzeba zadziałać w inny sposób.

Endometrioza a infekcje intymne

Na koniec zostawiłam temat, który jest mi najbardziej bliski. Mam endometriozę IV stopnia, a to oznacza, że mam większą skłonność do infekcji intymnych. Składa się na to wiele czynników, m.in. długie miesiączki, które wymagają stosowania podpasek przez co najmniej tydzień. Oprócz tego pojawia się plamienie w środku cyklu, przez co znów trzeba korzystać z wkładek higienicznych.

Mam także założoną wkładkę domaciczną, której jednym z niepożądanych skutków ubocznych są właśnie infekcje intymne.

Endometrioza a częste infekcje, czyli zwiększona skłonność do infekcji intymnych

Nie mogę wpłynąć na to, czy endometrioza jest w moim życiu, czy jej nie ma. Nie mam większego wpływu na swoje miesiączki i to, przez ile dni w miesiącu będę musiała korzystać z podpasek. Mogę za to działać profilaktycznie.

Co sprawiło, że moje infekcje intymne nie nawracają tak często jak dawniej?

  • właściwe podcieranie się (od wzgórka łonowego w kierunku odbytu),
  • noszenie wkładek higienicznych tylko wtedy, gdy to naprawdę koniecznie (np. podczas plamienia),
  • częsta wymiana wkładek i podpasek,
  • codzienne podmywanie się,
  • spanie bez majtek, gdy nie krwawię,
  • noszenie tylko bawełnianych majtek,
  • higiena po współżyciu,
  • zdrowa dieta i ograniczenie cukru w znacznym stopniu.

Jeśli też masz problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, koniecznie spróbuj zadziałać holistyczne. Tylko tak możesz wyleczyć je skutecznie. Oczywiście w połączeniu z lekami!

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj także: