Moim celem na 2023 rok było pozbycie się jak największej ilości chemii z domu. Przypadkowo trafiłam na orzechy piorące, ale w dłuższej perspektywie się u nas nie sprawdziły. Za to proszek do prania i płyn do płukania, o których dziś przeczytasz, to kompletny sztos i nie zamierzam przestać z nich korzystać.
Ekologiczne pranie to nie tylko program ECO w pralce
Jeśli włączasz program ECO w pralce i uważasz, że to wszystko, co możesz zrobić dla Matki Ziemi – jesteś w błędzie. Dobrym wyborem są też naturalne środki do prania, czyli proszek i płyn do płukania. Możesz kupić gotowce w sklepach albo zrobić samodzielnie swoje preparaty, które będą nie tylko skuteczne, ale także pięknie pachnące i wydajne. Zaciekawiona? W takim razie czytaj dalej!
W czym prać naturalnie?
Naturalne pranie jest dobre nie tylko dla środowiska, ale także dla nas, ludzi (a już tym bardziej dzieci!). W domu nie dość, że mam dwulatka, to jeszcze ten dwulatek jest alergikiem. Mąż także. Dlatego podczas wybierania proszku do prania i płynu do płukania nie mogę się kierować tylko własnymi preferencjami. A za ten obowiązek odpowiadam ja, bo tak zdecydowaliśmy.
Przeczytaj także > Jak stworzyć harmonogram sprzątania, dzięki któremu w końcu odpoczniesz w weekend?
Wcześniej korzystałam z produktów marki Coccolino, ale zrezygnowałam z nich na rzecz bardziej ekologicznych środków. Ogólnie moim celem jest pozbycie się 99% chemii z domu (Domestos raczej z nami zostanie, bo mamy strasznie twardą wodę i inne produkty nie radzą sobie z czyszczeniem kamienia w toalecie. Chociaż liczę na to, że odkryję naturalną metodę, która zadziała).
Przeczytaj także > Genialny płyn do prania, ułatwiacz życia z dzieckiem i inne | Ulubieńcy
Nie twierdzę, że tamte produkty są złe, ale zmieniły się moje priorytety. Jeśli jednak szukasz zwykłego płynu do prania i płukania – polecam Coccolino.
Zastanawiasz się, jak prać bez chemii? Wyjaśnijmy sobie jedną kwestię. Soda czy nawet zwykła woda to też chemia. Ma skład chemiczny itd. (nie znam się na tym, więc dalej nie będę wyjaśniać). W praniu „bez chemii” chodzi bardziej o to, by odczynniki były naturalne, a nie stworzone syntetycznie przez człowieka. Dodatkowo liczy się ich bezpieczeństwo i hipoalergiczność (w naszym przypadku szczególnie).
Pora na konkrety.
Jak zrobić naturalny proszek do prania?
Do przygotowania naturalnego proszku do prania potrzebujesz:
- sodę,
- boraks,
- płatki mydlane,
- olejek eteryczny z drzewa herbacianego.
Jak zrobić naturalny proszek do prania?
- Do pojemnika wsyp szklankę sody, szklankę boraksu i szklankę płatków mydlanych (rozmiar szklanki nie ma aż takiego znaczenia. Najważniejsze, żeby każdego odczynnika było tyle samo).
- Dodaj olejek z drzewa herbacianego (na mieszankę ok. 1 kg wykorzystałam jakieś 30 kropli olejku).
- Wymieszaj wszystko razem dokładnie.
Do prania wsypuję 2 łyżki takiej mieszanki (jeśli pralka nie jest pełna po brzeżek, daję bardziej płaskie łyżki) i spokojnie wystarcza, by wszystko było czyste.
Przeczytaj także > Nie piorę codziennie i nie prasuję! Jak to zrobiłam?
Co daje dodanie sody do prania?
Soda ma właściwości czyszczące i wybielające. Spokojnie, możesz wykorzystywać ten proszek także do kolorów i czarnych tkanin. Uwierz mi, nic się z nimi nie stanie (robiłam już pranie dziesiątki razy z tym proszkiem, zużyłam go jakieś 3 kg).
Oprócz tego soda działa przeciwbakteryjnie, a przecież to jedna z funkcji robienia prania. Warto wspomnieć też o tym, że soda zmiękcza wodę oraz neutralizuje zapachy.
Po co boraks i płatki mydlane do proszku do prania?
Boraks ma właściwości:
- czyszczące (mocniejsze niż soda),
- dezynfekujące (przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i antybakteryjne).
Za to płatki mydlane dodajemy po to, by jeszcze bardziej wybić bakterie oraz spienić proszek do prania.
Czy można dać inny olejek eteryczny?
Nie. Olejek z drzewa herbacianego jest tutaj nie bez powodu. Nie chodzi o jego walory zapachowe, a o to, że jest on dezynfekujący (bakteriobójczy, antywirusowy, grzybobójczy). Zapachem zajmiemy się przy robieniu naturalnego płynu do płukania.
Jak zrobić naturalny płyn do płukania, który będzie zmiękczał tkaniny i ładnie pachniał?
Do przygotowania naturalnego płynu do płukania potrzebujesz:
- kwasku cytrynowego,
- olejków eterycznych (takich, jakich zapachy podobają Ci się najbardziej),
- wody.
Jak przygotować naturalny płyn do płukania?
- Do słoiczka wsyp kwasek cytrynowy (ja wykorzystuję słoik po 300 g pasty orzechowej Krukam).
- Dodaj olejki eteryczne (radzę to robić stopniowo. Sama dodaję najpierw po 20 kropli olejku ylang-ylang, lawendowego i różanego. Jeśli pachnie zbyt mało intensywnie, możesz dodać więcej).
- Wymieszaj dokładnie i zamknij słoik.
Gdy będziesz robić pranie, wlej do szklanki 150 ml wody i dodaj dwie niezbyt czubate łyżeczki kwasku cytrynowego z olejkami eterycznymi. Wymieszaj dokładnie. Wlej do pralki do poziomu „MAX” w przegródce na płyn do płukania.
Sama korzystam ze słoiczka o pojemności ok. 300 ml, do którego wsypuję 4 łyżeczki mieszanki i zalewam wodą. Wystarcza mi to na 2-3 prania.
Taki naturalny płyn do płukania:
- pięknie pachnie (sama decydujesz, jaki ma zapach),
- zmiękcza pranie (jest w dotyku takie samo, jak po płynach ze sklepu).
Wszystkie odczynniki zamawiam w sklepie Zielona Esencja i to nie jest reklama. Zapłaciłam za wszystkie produkty (jeśli czyta mnie ktoś z tego sklepu, chętnie podejmę współpracę!).
Wypróbujesz te przepisy?
PS Odwiedź mnie na Instagramie: @kocipunktwidzenia.pl